Sluneční hodiny


Sluneční hodiny patří k nejstarším známým zařízením používaným k měření času a nejstarším vědeckým přístrojům. Jsou založeny na pohybu stínu vrhaného ukazatelem během dne v závislosti na rotaci Země kolem osy.

Pojďme hledat Sluneční hodiny

V České republice je na několik tisíc slunečních hodin. Od roku 2006 jezdím za slunečními hodinami za účelem jejich fotografování.
V roce 2008 jsem podnikl také cestu do Polska s plánem navštívit muzeum hodin v Jedrzejów kde je jich velká sbírka.
Také v opavském muzeu jsem našel pěkný exemplář přenosných rovníkových slunečních hodin vyráběných v Augsburku.

Chcete stavět sluneční hodiny?

Můj první pokus na zahradě a na stěně. Pro začátek žádna sláva ale nějak se začít musí. Nejlepší jak začít se stavbou slunečních hodin je zkrátka nějaké zhotovit. Také je třeba sbírat zkušenosti a nebát se improvizovat.


Zajímavosti

Sundial Atlas
Zajímavý projekt italských přátel slunečních hodin. Jedním z hlavních záměrů tohoto projektu je vytvoření přehledné databáze slunečních hodin. Výhodou tohoto projektu je možnost zapojení se po jednoduché registraci a přímo se tak podílet na jeho doplňování a aktualizací.
Tonny Moss - Jak pracují sluneční hodiny
člen BSS vytvořil pro potřeby BSS skvělou presentaci, ve které ja nézorně vysvětlena jak funkce slunečních hodin tak pocané i jednotlivé používané typy slunečních hodin.

Software

V dneční době již není problém použít k návrhu speciální programy pro návrh číselníku slunečních hodin. Z poměrně rozsáhlého výběru jsem si oblíbil dva, která používám.

Orologi Solari: http://digilander.libero.it/orologi.solari/, ke kterému jsem navíc dodělal češtinu. Český popis s návodem je zde.

Sonne: http://web.utanet.at/sondereh. Český popis s návodem je zde.

Oba programy zcela pokrývají potřeby běžného zájemce o sluneční hodiny, jejich použití je nenáročné a navíc jsou k nekomerčnímu použití zcela zdarma.

Sun_56: zajímavá aplikace pro Excel, kterou jsem objevil nedávno na stránkách The Sundial Primer. Český popis s návodem a odkazy je zde.


ASHK-SH

Astronomická společnost v Hradci Králové - Pracovní skupina sluneční hodiny

V České republice byl založen spolek přátel slunečních hodin. Pracovní skupina pracuje od roku 2007 jako součást Astronomické společnosti v Hradci Králové.

    Aktivity:
  • Katalogizace slunečních hodin v Čechách, Moravě, Slezsku a na Slovensku
  • Setkání a výlety
  • Pomoc při opravě, návrhu a realizaci slunečních hodin
  • Publikování "Povětroň"

Astronomická společnost v Hradci Králové: http://www.astrohk.cz/ashk/
Pracovní skupina sluneční hodiny: http://www.astrohk.cz/ashk/slunecni_hodiny/
Katalog slunečních hodin v Čechách, Moravě, Slezsku a na Slovensku: http://astro.mff.cuni.cz/mira/sh/sh.php


Zpět na úvod