Válcové sluneční hodiny

valcovehodiny

válcové sluneční hodiny
Čas můžeme odvodit také z výšky Slunce nad obzorem. K tomuto účelu můžeme použít válcové (cylindrové) sluneční hodiny. Jejich předchůdcem byly svislé deskové hodiny, u kterých byla základní deska opatřena vertikálními datovými čarami a křivkami výšel Slunce. Na horní hraně desky byl kolmý pohyblivý ukazatel.
Při natažení základní desky na válcovou plochu dostaneme válcové sluneční hodiny.
 • Hodiny se skládají ze tří až čtyř základních částí:
  • Podstavec, který zajišťuje stabilitu.
   Válcová část, která je otočně spojena s podstavcem. Na povrchu válce je datová stupnice s vyznačenými dny a s protaženými svislýmy ryskami po dekádách a křivky pro výšku Slunce.
   Horní otočný díl s výklopným ukazatelem.
 • Postup měření:
  • Po natočení dílu s ukazatelem na příslušné datum natočíme válec tak, aby ukazatel směřoval ke Slunci a vrhal na válci stín ve svislém směru. Podle místa konce stínu ukazatele můžeme mezi křivkami odečíst příslušný čas. Občanský čas dostaneme po přičtení příslušné hodnoty časové rovnice a korekce pro místní poledník.
  Číselník hodin byl navržen programem Sonne. Po exportu návrhu do formátu DXF byl finálně zpracován v programu Zoner Calisto.
  Jako hlavní materiál mi posložily papírové dutinky o světlosti 50 a 60 mm. Dřevěný ukazatel je uchycen důmyslným mechanismem, takže je zajištěno jeho vyklopení a vysunutí. Pro zajštění správné polohy vytaženého ukazatele je v zadní části dutinky uděláno zahloubení. Po složení jsou celé sluneční hodiny uložené bezpečně v ochranném pouzdře.
  Při horní straně válové plochy je datová škála s vyznačenými dekádami. Na svislé stupnici jsou výšky Slunce. Pod číselníkem je graf časové rovnice.