Sluneční hodiny v Oro Valley


V 16. či 17. století byly sluneční hodiny nezbytným časoměrným přístrojem a také znakem k příslušnosti určité společenské vrstvy. S nástupem přesných mechanických hodin se zdálo, že sluneční hodiny skončí na smetišti dějin a že se s nimi budeme setkávat tak nanejvýše ve vitrínách muzeí. Ve 20. století zaznamenaly sluneční hodiny svůj velký návrat. Již to sice nebyl ten nezbytný přístroj podle kterého by se domlouvaly schůzky, jezdily vlaky či se lítalo do vesmíru. Tento návrat byl zcela jiný a o to působivější.

Sluneční hodiny se svoji jednoduchostí dokáží přizpůsobit téměř jakékoliv formě s použitím téměř libovolného materiálu. Díky této vlastnosti se ze slunečních hodin stal mimořádný architektonický a urbanistický prvek. Se slunečními hodinami se dnes setkáváme nejen na zdech domů, v parcích a zahradách ale i na různých významných místech.

Velice zajímavý design monumentálních slunečních hodin se objevil na stránkách NASS. Hodiny byly instalované letos v květnu v areálu Innovation Corporate Center v Oro Valley v Arizoně v USA ( z. š.: 32,43° S; z. d.: 110,94° Z). Že se jedná opravdu o monumentální vypovídají jejich rozměry. Výška včetně podstavce 7.3 m, průměr číselníku 4 m, šikmý ukazatel je dlouhý 6 m a má průměr 7,5 cm. Celková hmotnost dosahuje 4 800 kg. Sluneční hodiny jsou svařené z 5 mm pozinkovaného plechu a k betonovému podstavci přichycené šrouby.

Práce od zadání projektu až po vlastní realizaci trvaly celkem tři roky. Chvílemi to vypadalo, že z důvodu finanční krize bude projekt zastaven. Projekt má být ukončen letos v létě. Na pravé poledne o podzimní rovnodennosti je plánován slavnostní ceremoniál. Do té doby bude k hodinám dodána ještě polední přímka s vyznačenými daty slunovratů a rovnodenností.

Rovina číselníku má sklon 78° a je natočena na jihozápad (azimut 45°) tak aby byl číselník dobře čitelný z blízké křižovatky a návštěvníky přiměl k zastavení a zamyšlení.

Rozsah číselníku je 9 - 12 - 8 hodin pro MST (Horský standardní čas) se značkami po půl hodině. Na informačním panelu je kromě vysvětlivek vyobrazen také graf časové rovnice pro zjištění přesného občanského času. Přesnost hodin je udávaná ve zlomcích minuty.

Na návrhu spolupracoval sluneční hodinář John Carmichael, který provedl výpočty číselníku a ukazatele s umělcem Jonem Semanem. Spolu tak vytvořili dílo o zcela neobvyklém designu.

Použité snímky jsou převzaté s laskavým svolením autora - Johna L. Carmichaela.
http://www.sundialsculptures.com
http://www.advanceassociates.com/Sundials
http://www.stainedglasssundials.com
http://www.flickr.com/groups/1207180@N23/

Jaromír Ciesla - červen 2011