Astronomii se věnuji již od dob základní školy. Naštěstí jsem měl možnost navštěvovat nedalekou hvězdárnu v Ostravě dříve než byla uzavřena. Zde jsem získal spoustu zkušeností a přátel, které touto cestou zdravím.
Jelikož velmi rád také cestuji a fotím, splynutím mých zálib vznikla fotogalerie věnovaná hvězdárnám a planetáriím v Čechách, Moravě a Slezsku.
Kromě prohlubování znalostí o hvězdné obloze jsem se věnoval také návrhu a konstrukcí hvězdářských dalekohledů včetně broušení optiky.

Jelikož jsem si své vědomosti nikdy nenechával jen sám pro sebe, věnoval jsem se také popularizační činnosti. Po několik let jsem vedl astronomický kroužek, nejdříve v Havířově a později v Opavě.
Kromě soukromých pozorování tajů Vesmíru, občas jezdím s dalekohledem po letních táborech.

V posledních letech je můj zájem zaměřen také na studium slunečních hodin včetně jejích katalogizace.
Zde si jako bývalý modelář také přijdu na své při analýze a konstrukci různých druhů slunečních hodin. Okrajově se také věnuji překladům prací o slunečních hodinách ze zahraničních internetových stránek.
Velmi poučné jsou cesty za slunečními hodinami v rámci spolku přátel slunečních hodin, které jsou pořádány dvakrát za rok a jejíchž součástí jsou i přednášky s tématem slunečních hodin.

Jaromír Ciesla, Na Kopci 84, Chlebičov
E-mail: j.ciesla[at]quick.cz
Phone: 605 990 600

Na úvod