Planetárium a hvězdárna Mikuláše Koperníka v ChorzówěBudova planetária Mikuláše Koperníka v Chorzówě. Foto J: Ciesla - 2014

Architektonicky velmi zajímavě řešená budova planetárium se nachází v městě Chorzów ve Slezském parku. Planetárium, které bylo pojmenováno po velkého Polském učenci Mikoláši Koperníkovi, bylo otevřeno 4. 10. 1955. Jedná se o nejstarší a největší zařízení svého druhu v Polsku. Díky své velikosti a umístěním na nejvyšším vrcholu parku, tzv. Górze Parkowej (320 m. n. m.), je lze vidět již zdaleka, jak vyčnívá nad vrcholky stromů kolem prostírajícího se parku.

Sál planetária s projekčním zařízením Zeiss Jena. Foto J. Ciesla - 2014 Detail na projekrory. Foto J. Ciesla - 2014
Sál planetária, který pojme asi 400 návštěvníků, se nachází v prvním patře vstupní budovy. Umělá hvězdná obloha je promítána projekčním zařízením typu Zeiss UPP 23/2s na vnitřní plochu kopule, která má průměr 23 metrů.
Kopule observatoče. Foto J: Ciesla - 2014 Hlavní dalekohled. Foto J: Ciesla - 2014
Součásti planetária je také hvězdárna s kopulí o průměru 9 m. Na hvězdárně je nainstalován největší čočkový dalekohled v Polsku s průměrem objektivu 30 cm a ohniskové délce 4,5 m. Dalekohled i německá paralaktická montáž, na které je nainstalován, pochází od firmy Zeiss v Jeně. Spolu s dalekohledem je na montáži připevněná ještě fotokomora pro klasickou fotografii.
Sluneční hodiny v átriu planetária. Foto J: Ciesla - 2014
V atriu kruhové budovy planetária se nacházejí rozměrné rovinné sluneční hodiny s číselníkem o průměru 30 m a se šikmým ukazatelem o délce 9 m. Hodiny byly navrženy Tadeuszem Przypkowskim.
replika dalekohledu. Foto J: Ciesla - 2014 Replika Torqueta. Foto J: Ciesla - 2014
Kromě několika přenosných dalekohledů je zde ještě možno spatřit zajímavé modely přístrojů dávných astronomů. Mezi nejzajímavější patří model Torqueta, dalekohledu a armilární sféry..
Při planetáriu byla zřízená rovněž meteorologická a seismická stanice.
Obserwatorium astronomiczne im. Jana Palta. Foto Jaromír Ciesla - 2014
Kousek bokem od planetária stojí ještě jedna budova. Jedná se o observatoř Slezského oddílu PTMA s jejíž stavbou bylo započato v roce 2004. Pod pětimetrovou kopulí byl nainstalován dalekohled se zrcadlem o průměru 50 cm, které bylo vybroušeno z kotouče darovaného Janem Paltem. Broušení zrcadla zabralo rok a půl. Dalekohled je ovládán na dálku s automatickým režimem.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
Al. Planetarium 4
41-500 Chorzów
skr. pocztowa 10Internet:http://www.planetarium.edu.pl/
GPS:50.284842N; 19.010296E

Děkuji za Vaší pozornost.